Domki w Suwalskim Parku Krajobrazowym.


Region: MAZURY
Szurpiły

tel.: 601 662 313

tel.: 087 568 34 81

Ilosc osob w pokoju/domku:
od 4 do 8 max. 8

Zapraszamy Państwa do Szurpił. Jest to mała wieś położona nad jeziorem o tej samej nazwie, w sercu najstarszego w Polsce parku krajobrazowego.

Nazwa miejscowości nawiązuje do jej przeszłości, pochodzi od litewskich słów oznaczających straszny gród. Tak naprawdę nie jest straszny tylko piękny i nie gród tylko grodzisko położone w otoczeniu pięciu jezior i lasów nazywane Góra Zamkowa. Grodem było do XIII wieku i stanowiło główną osadę plemienia Jaćwięgów.

Dzisiaj Szurpiły to miejsce, które w Polsce zna każdy geolog i archeolog, powinien zaś każdy miłośnik czystego powietrza, wody i tego, co daje nam dziewicza przyroda. Ci pierwsi od kiedy w latach 60-tych ubiegłego wieku głęboko w ziemi odkryto tutaj największe w Polsce pokłady rudy żelaza, tytanu, wanadu i przybyły wzorem poszukiwaczy złota zastępy geologów, ci drudzy gdy w tym samym czasie o wiele płycej pod powierzchnią ziemi odkryto pozostałości po ostatnich poganach europy – Jaćwięgach. Ale jedni i drudzy szybko zakochali się w tym miejscu, bo miejsce to magiczne, bajeczne nie tylko przez skarby, których szukali pod ziemią i są dostępne dla wybranych, wtajemniczonych, lecz na to co każdy może zobaczyć sam na własne oczy nieuzbrojone w przyrządy naukowe.

Właśnie tam z powodzeniem od ponad 20 lat prowadzimy działalność agroturystyczną, w ramach której oferujemy:

 • Wypoczynek w kameralnych, stylowych domkach ,
 • Niepowtarzalne piękno Suwalskiego Parku Krajobrazowego,
 • Własna plaża nad jeziorem,
 • Prywatny staw zamieszkały przez ryby i bobry,
 • Wędkowanie z pomostu lub łódki wiosłowej,
 • Bilard, darts, piłkarzyki,
 • Malinowy chruśniak, jagody, poziomki, miód,
 • Koniki polskie,
 • Trasy spacerowe dla początkujących i dla wytrwałych,
 • Przestrzeń dla rowerzystów i biegaczy,
 • Pogranicze kultur.

 • Na terenie gospodarstwa agroturystycznego znajdują się trzy domki. Każdy jest ogrodzony, zapewniając komfort wypoczynku w gronie najbliższych. Dodatkowe udogodnienia - kominki, grille, miejsce na ogniska i plac zabaw dla dzieci - sprawiają, że doskonale poczują się tu rodziny z dziećmi, ale też osoby spragnione błogiej ciszy, lenistwa i odpoczynku na świeżym powietrzu. Domki znajdują się na wzgórzu morenowym, około kilometra od asfaltowej drogi prowadzącej z Suwałk nad jezioro Hańcza i tylko 250 metrów od malowniczego brzegu jeziora Szurpiły. Do plaży dochodzi się ścieżką przez las. Do dyspozycji gości jest prywatna plaża z pomostem oraz drugi pomost z łódkami lub też salon z bilardem.

  Domek pomarańczowy:

  Urokliwy zakątek promieniujący dobrą energią i tradycją. Od niego wszystko się zaczęło, tu właśnie mieszkali nasi pierwsi goście. I choć przez ponad dwie dekady sam domek zmieniał i zyskiwał na komforcie, wciąż zachowuje tamtą atmosferę pierwszych spotkań z przyjaciółmi z różnych stron kraju. Dość powiedzieć, że dziś odwiedza nas już kolejne pokolenie i wzorem swych rodziców chętnie zamieszkuje właśnie w pomarańczowym domku, wyczuwając jego magiczny nastrój.

  Nieduży, kameralny i przytulny domek z dwoma sypialniami. W jednej z sypialń znajduje się kominek, do tego w pełni wyposażona kuchnia i łazienka z WC. Wystrój klasyczny, nawiązujący do miejscowych tradycji.

  Domek pomarańczowy znajduje się blisko domku zielonego i razem urzekają sielankową atmosferą. Ponieważ jest najstarszy, posiada najbardziej dojrzale otoczenie. Położny jest w kotlince otoczonej od wschodu i północy starym lasem, który daje przyjemną ochłodę w czasie upałów. Od południa zaś spragnieni promieni słonecznych mogą wygrzewać się na leżakach na zielonej trawie.

  Obok domu znajduję się kamienny grill połączony z prawdziwą, czynną wędzarnią a także altanka, w której można zjeść właśnie uwędzoną rybkę.

  Domek zielony:

  Kiedyś był biały, ale nasi przyjaciele orzekli, że ma zieloną duszę, więc postanowiliśmy nadać mu także zielony wygląd. Dziś cudownie wtapia się w otoczenie, doskonale komponując się z miejscową przyrodą. Sprzyja relaksowi, oddala myśli od pracy i codziennych obowiązków. Ma niezwykły dar poprawiania samopoczucia, o czym zaświadczają nasi goście, powracający tu każdego roku, by choć przez kilka dni regenerować siły w tym niezwykłym miejscu.

  Na dole salon z kominkiem, w pełni wyposażona kuchnia i łazienka z WC. Na górze dwie sypialnie, w każdej dwa pojedyncze łóżka. Wystrój ciepły i klasyczny, zapewniający miłą atmosferę i komfort.

  Domek pomarańczowy znajduje się powyżej domku zielonego i wspólnie tworzą oazę spokoju w naturalnym, pięknym otoczeniu. Posadowiony jest na szczycie wzgórza przez co z okna sypialni o brzasku możemy podziwiać wschód słońca nad jeziorem Szurpiły.

  Domek nowy:

  Nie każdy lubi tradycyjne wnętrza z pełnym przepychu wystrojem. Niektórym marzy się urlop na łonie przyrody, ale z nowoczesnym zapleczem. Dla tych właśnie gości przygotowaliśmy domek najnowszy, w którym króluje spokojny minimalizm.

  Przestrzeń, prostota i jasne, dyskretne umeblowanie sprawiają, że dobrze czują się tu wszyscy miłośnicy współczesnego wzornictwa i miejskich klimatów. Choć sam domek ma niedługą historię, już dochował się wiernych gości, którzy chętnie do niego wracają, znajdując tu wypoczynek na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

  Na dole salon z kominkiem i w pełni wyposażona kuchnia, na górze dwie sypialnie i łazienka z WC. Przed domkiem duży taras i murowany grill z altanką. Domek znajduje się w sąsiedztwie zabudowań głównych, jednak jest niezależnie ogrodzony, dając pełny komfort i samodzielność.

  Nasze koniki:

  Od kilku lat zajmujemy się hodowlą Koników polskich. Koniki należą do zwierząt o łagodnym usposobieniu, są ufne i łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Dobrze ułożone świetnie sprawdzają się w pracy z dziećmi i chorymi, dlatego często wykorzystuje się je do hipoterapii. Uważane są za doskonałe naturalne kosiarki, gdyż bardzo skutecznie oczyszczają tereny niewykorzystywane rolniczo. Z tego tez powodu koniki polskie coraz częściej pojawiają się także poza Polską, ciesząc się rosnącą popularnością na przykład w Niemczech, Belgii czy Francji. Teraz możecie poznać kilka z nich osobiście stado pod przywództwem Lubicza, jego panie Dąbrówkę, Julię i Nunę oraz dzieci…


  Więcej informacji na naszej stronie szurpily.eu